System Kontroli Dostępu

System Kontroli Dostępu (SKD)

Systemy kontroli dostępu to zaawansowane rozwiązania technologiczne, które mają na celu weryfikację użytkowników pragnących uzyskać dostęp do chronionych obszarów. Stosowane są zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach oraz budynkach użyteczności publicznej. Głównym celem tych systemów jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa organizacji poprzez ograniczenie dostępu tylko dla autoryzowanych osób. Dodatkowo usprawniają funkcjonowanie organizacji poprzez efektywne zarządzanie dostępem do chronionych obszarów.

Jak działa system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu współpracuje z elementami infrastruktury wewnętrznej, takimi jak: zamki w drzwiach, szlabany, bramki uchylne i obrotowe oraz systemy alarmowe czy monitoring. Na podstawie nadanych uprawnień system umożliwia lub uniemożliwia wejście na wyznaczony obszar. Otwarcie drzwi czy bramki obrotowej następuje po prawidłowym rozpoznaniu użytkownika i jego autoryzacji. Systemem można w łatwy sposób zarządzać – administrator może w dowolnym momencie przypisać lub odebrać uprawnienia wstępu na dany obszar.

Standardowa kontrola dostępu

Systemy standardowej kontroli dostępu są projektowane z myślą o realizacji podstawowych funkcji związanych z administrowaniem dostępu do obiektów. Umożliwiają efektywne zarządzanie ruchem osób w obiektach, korzystając z typowych scenariuszy kontroli dostępu. Nie oferują jednak zaawansowanych funkcji, takich jak automatyka budynkowa czy integracja z platformami zarządzania bezpieczeństwem (PSIM, SMS, VMS, CCTV). Najczęściej stosowane są w małych i średnich obiektach, ale mogą być również wdrażane w dużych instalacjach, gdzie wymagane jest użycie typowej logiki kontroli dostępu.

Cechy charakterystyczne:

Łatwość instalacji: prostota instalacji i konfiguracji sprawia, że mogą być wdrażane praktycznie w każdym obiekcie.

Prostota zarządzania: zarządzanie systemem może być realizowane przez techników IT lub przeszkolonych pracowników administracyjnych.

Koszty i efektywność:

Ekonomiczność: koszty zakupu i instalacji standardowych systemów kontroli dostępu są zazwyczaj znacznie niższe, niż w przypadku zaawansowanych systemów klasy biznesowej (Enterprise).

Technologia i metody uwierzytelniania:

Różnorodne metody uwierzytelniania, takie jak karty RFID, kody PIN czy biometryczne dają dużą elastyczność zastosowań dla użytkowników. Standardowe systemy kontroli dostępu są praktycznym rozwiązaniem dla wielu obiektów, oferując podstawowe funkcje zarządzania dostępem przy niskich kosztach i łatwej obsłudze.

Standardowe systemy kontroli dostępu są praktycznym rozwiązaniem dla wielu obiektów, oferując podstawowe funkcje zarządzania dostępem przy niskich kosztach i łatwej obsłudze.

Zaawansowane rozwiązania kontroli dostępu

Zaawansowana kontrola dostępu, znana również jako kontrola dostępu klasy biznes, jest systemem stworzonym z myślą o średnich i dużych obiektach. Jej funkcjonalność wykracza poza podstawową kontrolę ruchu osób, oferując szereg dodatkowych możliwości, w tym integrację z innymi systemami zarządzającymi w obiekcie.

Kluczowe funkcje

  • Integracja z innymi systemami
    Systemy te mogą współpracować z automatyka budynkową (BMS), systemami alarmowymi, przeciwpożarowymi, telewizji przemysłowej (CCTV) oraz platformami informatycznymi. Dzięki temu, zaawansowane systemy kontroli dostępu mogą stać się centralnym elementem infrastruktury IT budynku, umożliwiając zarządzanie danymi użytkowników oraz ich uprawnieniami.
  • Zarządzanie dostępem
    Obejmuje to nie tylko kontrolę dostępu do pomieszczeń, ale także możliwość zarządzania dostępem do wind i parkingów. Użytkownicy mogą być identyfikowani za pomocą różnych metod, takich jak karty zbliżeniowe, PIN-y czy biometryka. Systemy te rejestrują wszystkie zdarzenia związane z dostępem, co jest kluczowe dla monitorowania bezpieczeństwa.
  • Wielodostęp i mobilność
    Oprogramowanie zarządzające musi umożliwiać wielodostęp oraz obsługę systemu z poziomu aplikacji mobilnych i przeglądarek internetowych. To zapewnia elastyczność i wygodę w zarządzaniu dostępem.

Proces instalacji

Instalacja systemu klasy biznes wymaga szczegółowej analizy oczekiwań inwestora oraz starannego projektowania. Zarządzanie tymi systemami często jest realizowane przez służby ochrony lub specjalistów branżowych zatrudnionych w organizacji, a w niektórych przypadkach przez firmy zewnętrzne. Systemy te są zaprojektowane tak, aby mogły być rozbudowywane poprzez integrację z innymi aplikacjami i urządzeniami.

Wymagania techniczne

Zaawansowane systemy kontroli dostępu muszą spełniać wyższe wymagania dotyczące projektowania i użytkowania. Powinny oferować programowe interfejsy API, które umożliwiają innym systemom czerpanie danych oraz sterowanie nimi. Dodatkowo, zarządzanie dostępem do sprzętu i zasobów obiektu może odbywać się zarówno w formie logicznej (sprawdzanie uprawnień), jak i fizycznej (np. klucze przechowywane w depozytach elektronicznych). Wszystkie te cechy sprawiają, że zaawansowana kontrola dostępu jest nie tylko narzędziem zwiększającym bezpieczeństwo obiektów, ale również istotnym elementem efektywnego zarządzania infrastrukturą budynków.

stats & Charts

Great explorer the truth, master-builder human happiness one rejects dislikes or avoids pleasure itself.
  • Production technques (e.g. irrigation managment.
  • Improving agricultural productivity.
  • Minimizing the effects of pests pathogens.

Zastosowanie

- Sektor komercyjny (małe i średnie przedsiębiorstwa, biurowce)

- Sektor publiczny (sądy, administracja publiczna, organy administracji rządowej, jednostki samorządowe)

- Służby mundurowe (wojsko, policja, służba więzienna)

- Przemysł (duże zakłady produkcyjne i przemysłowe)

- Logistyka (centra i parki logistyczne)